Biuletyn Informacji Publicznej

Miasto posiada certyfikat EUROGMINA
SEKAP -  System Elektronicznej Komunikacji Administracji Publicznej

RADA MIEJSKA


Aktualności

Sesje Rady

Radni Rady Miejskiej

Uchwały Rady Miejskiej

Komisje Rady Miejskiej

Zarządy osiedli

OŚRODEK KULTURY


Komunikaty MOKPI

Informacja Turystyczna

Cennik usług internetowych

Subdomeny

Projekty unijne MOKPI

Kontakt

TKB - handel

MOPS


Statut

Informacje o MOPS

Zarządzenia Kierownika

Świadczenia i fundusz

Komunikaty

Realizowane projekty

Pliki do pobrania

OŚWIATA


Inspektor ds. oświaty

ZSPiG Nr 1

ZSPiG Nr 2

PP

PRZED. KOMUNALNE


Kontakt

Komunikaty - Archiwum

INSTYTUCJE


Policja

Służba zdrowia

Kościoły

GOPR

Organizacje

Izba gospodarcza

Apteki

Świetlice

MIASTA PARTNERSKIE


Mikołajki

Zetel

Jaszkiser

Ważne telefony


Urząd Miejski

Informacyjne

Alarmowe

OSP SZCZYRK


Straż pożarna - informacje

Projekty UE

.: Aktualności

13.03.2013
Zbadaj nerki za darmo i bez skierowania


Kampania NEFROTEST w Bielsku-Białej

Zbadaj nerki za darmo i bez skierowania

 

Mieszkańcy powiatu bielskiego i miasta Bielska-Białej będą mieli okazję za darmo przebadać się pod kątem chorób nerek. We wtorek, 26 marca 2013 między 8.00 a 16.00, w ramach ogólnopolskiej kampanii NEFROTEST, wykwalifikowany personel Centrum Dializ Fresenius w Bielsku-Białej, (ul. Wyspiańskiego 21, na terenie Szpitala Miejskiego) przeprowadzi testy krwi 400 wcześniej zarejestrowanym osobom. Kampanię NEFROTEST w Bielsku-Białej organizują Nefron Sekcja Nefrologiczna Izby Gospodarczej Medycyna Polska oraz Centrum Dializ Fresenius. Patronat honorowy nad akcją sprawuje Starosta Powiatu Bielskiego – Andrzej Płonka. Kampanię NEFROTEST w całej Polsce wspiera Pani Anna Komorowska - Małżonka Prezydenta RP.

 

Poważne zaburzenia funkcjonowania nerek mają negatywny wpływ na cały organizm. Powodują m.in. problemy z krążeniem i sercem. Bardzo niebezpieczne jest to, że „nerki nie bolą” - choroby tego narządu bardzo długo przebiegają bezobjawowo. „Wykrycie chorób nerek na wczesnym etapie gwarantuje wysoką skuteczność leczenia. Postawienie diagnozy w odpowiednim momencie wymaga jednak dodatkowych badań, m.in. krwi lub moczu. Gdy pojawiają się wyraźne dolegliwości, z reguły jest już za późno. Uszkodzenia są tak duże, że pacjent najczęściej trafia na dializy, a jedyną szansą pełnego wyleczenia jest przeszczep nerki” – mówi dr n. med. Dariusz Klimek, Dyrektor Centrum Dializ Fresenius w Bielsku-Białej.

 

W Polsce, zgodnie z szacunkami nefrologów, problemy z nerkami ma ok. 4 milionów osób. Większość chorych nie zdaje sobie z tego sprawy. Choroba nerek może dotknąć każdego, ale najbardziej zagrożeni są cierpiący na cukrzycę, nadciśnienie, choroby układu krążenia (szczególnie po przebytych zawałach, udarach, z miażdżycą), osoby mające w rodzinie chorych na nerki i po ukończeniu 65. roku życia. 

 

Celem kampanii NEFROTEST jest uświadomienie Polakom, jak ważne są regularne badania pod kątem chorób nerek. „Bezpłatne testy krwi są kulminacyjnym momentem NEFROTESTU, ale to nie jedyne działanie, prowadzone w ramach kampanii. Bardzo ważna jest dla nas akcja informacyjna, prowadzona przy pomocy mediów i z wykorzystaniem naszych własnych materiałów. Chcemy docierać do jak największej liczby osób i przypominać, że większość chorób nerek możemy wyleczyć – pod warunkiem, że zostaną wcześnie wykryte” - tłumaczy Dariusz Aksamit, prezes Nefron Sekcji Nefrologicznej Izby Gospodarczej Medycyna Polska.

 

Warunkiem uczestnictwa w bezpłatnych badaniach krwi podczas bielskiego NEFROTESTU jest wcześniejsza rejestracja. Zapisy prowadzone będą 21 i 22 marca w godz. 10:00-15:00, pod dwoma numerami telefonów: 515 656 848 i 515 656 858 (wymagany będzie numer PESEL). "Badaniami obejmujemy wyłącznie osoby pełnoletnie. Każdego chętnego zarejestrujemy na konkretną godzinę. Przypomnę też, że testu nie trzeba wykonywać na czczo" – mówi Alicja Fabia, pielęgniarka oddziałowa stacji dializ w Bielsku-Białej. Próbki krwi przebada renomowane laboratorium FRYDA. Tam też, przy ul. Kresowej 3 w Bielsku-Białej będą do odebrania po upływie 2-3 dni od pobrania krwi, wyniki badań.

 

Bielsko-Biała jest szesnastym miastem w Polsce, w którym organizowany jest NEFROTEST. Do tej pory, w ramach akcji NEFROTEST, przebadaliśmy łącznie ponad 9 tysięcy osób w 15 miastach  (Świebodzin, Zgierz, Wodzisław Śląski, Ostróda, Legnica, Białystok, Pszczyna, Płońsk, Lubań, Tomaszów Lubelski, Stargard Szczeciński, Gniezno, Głubczyce, Jędrzejów, Ostrołęka). Średnio,  wyniki około 10 proc. badanych były niezgodne z normami. Wszyscy, którzy wymagali szczegółowych konsultacji, zostali skierowani na dalszą diagnostykę.

 

Organizatorami akcji są Nefron Sekcja Nefrologiczna Izby Gospodarczej Medycyna Polska (organizacja zrzeszająca operatorów stacji dializ w Polsce) oraz Centrum Dializ Fresenius w Bielsku-Białej. NEFROTEST w powiecie bielskim objęli patronatem naukowym prof. Marian Klinger - Krajowy Konsultant w Dziedzinie Nefrologii oraz prof. dr hab. n. med. Andrzej Więcek – Konsultant Wojewódzki w Dziedzinie Nefrologii. Patronat honorowy nad akcją sprawuje Starosta Powiatu Bielsko – Andrzej Płonka. Kampanię NEFROTEST w całej Polsce wspiera Pani Anna Komorowska - Małżonka Prezydenta RP.

 

* Nefron Sekcja Nefrologiczna Izby Gospodarczej Medycyna Polska powstała w czerwcu 2008 roku. Dziś zrzesza operatorów niemal 160 publicznych i niepublicznych stacji dializ w Polsce.www.um.szczyrk.pl Aktualności


Szczyrk

W_adze Miasta

W_adze Miasta

Aktualości


Urząd Miejski

Kontakt - Lokalizacja

Komunikaty

Referat Or.Sa.

Referat GKUHiR

Referat FN

USC

Stanowisko ds. oświaty

Radca Prawny

Komendant GOP

Ochrony informacji

GKPRPA

Pliki do pobrania

Sprawozdanie z kadencji 2006/2010


Przetargi

Aktualne

Archiwum


Konkursy

Zarządzenie Nr 1/2011

Modernizacja kotłowni

Profilaktyka


OCHRONA ŚRODOWISKA

Komunikaty

Azbest

Niska emisja

Kontakt

WFOŚiGW - przedsięwzięcia

NFOŚiGW - przedsięwzięcia


GOSPODARKA ODPADAMI

Informacje

Uchwały

Pliki do pobrania


FUNDUSZE UNIJNE

Projekty Miasta

Promocja projektów

Informacje


Zarządzanie Kryzysowe

Komunikaty i ostrzeżenia

Sygnały alarmowe

Telefony alarmowe

Poradniki

Obrona Cywilna

Dodatkowe informacje

Akcja powodziowa


Organizacje pozarządowe

Konkurs ofert

Program współpracy


Aktualności

OGŁOSZENIE O KONKURSIE OFERT NA DZIERŻAWĘ NIERUCHOMOŚCI!

Zmiany w ewidencji ludności - informacja

Plebiscyt na Najskuteczniejszego Gospodarza Gminy Powiatu Bielskiego


Archiwum aktualności

INFORMACJA W SPRAWIE ODŚNIEŻANIA MIASTA SZCZYRK!!

ZAPRASZAMY NA TRASY BIEGOWE!!

NOWE CENTRUM SZCZYRKU!!


Sonda

W jakim sezonie odwiedzasz Szczyrk ?

Wolę Szczyrk latem
Zima w Szczyrku bardziej mi odpowiada
Na wiosnę też jest miło
Jesienią Szczyrk też jest atrakcyjny
Bez znaczenia   wyniki

Copyright © 2004 Urząd Miejski w Szczyrku. Design: Krzysztof Wolicki