16.03.2012
STANOWISKO URZĘDU MIASTA W SPRAWIE WYKORZYSTANIA NOWO POWSTAŁEJ ŚCIEŻKI ROWEROWO-PIESZEJ PRZEZ ORGANIZATORÓW PRZEJAŻDŻEK KONNYCH!
Protest wozaków zapowiedziany na dzień 17 marca 2012 roku w Szczyrku, w sprawie braku możliwości organizacji przejażdżek powozami konnymi, a zimą zakaz organizacji kuligów, na terenie nowo powstałej ścieżki rowerowo-pieszej jest niczym innym jak wymuszeniem decyzji na urzędniku państwowym.
Zarzuty skierowane pod adresem Burmistrza dotyczące: uniemożliwienia prowadzenia działalności gospodarczej, ograniczenia jej swobody, a także uszczuplenia oferty atrakcji turystycznych dostępnych w naszej miejscowości, z jednoczesnym poinformowaniem mediów publicznych dodatkowo potęguje wywarcie na władzach miasta decyzji skutkującej milionowymi stratami w postaci cofnięcia dotacji unijnych.
Jest to przykład, który w imię czerpania własnych korzyści przez kilkuosobową grupę naraża pozostałą cześć społeczeństwa na utratę przyznanych dotacji.
Ścieżka rowerowo-piesza, która powstała w miejsce zdewastowanego zębem czasu ciągu spacerowego, ciągnącego sie od Mostu Bielańskiego do Skalitego wzdłuż rzeki Żylica od początku swego powstania przeznaczony był dla pieszych przechadzek z dala od ruchu ulicznego, a jazda na rowerze była karana. Z biegiem czasu warunkowo pozwolono na dojazd mieszkańcom do nowo wybudowanych domów zlokalizowanych wzdłuż tego ciągu. Zakaz poruszania się wszelkim pojazdom w tym także zaprzęgom konnym stanowił o gwarancji bezpieczeństwa dla pieszych. Nazwa Deptak nad Żylicą najlepiej oddaje klimat tego miejsca.
Nadarzająca się możliwość skorzystania ze środków unijnych, umożliwiła nie tylko generalny remont, ale także jego poszerzenie, co wzbudziło duże zainteresowanie użytkowników jednośladów, których grono w ostatnim czasie znacznie się powiększyło. Dzięki takiej formule wniosek złożony przez Urząd Miejski w Szczyrku do Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego o dofinansowanie modernizacji został wysoko oceniony i zakwalifikowany do dofinansowania. Na etapie opracowania wniosku, określeniu charakteru i funkcji deptaka nikt nie zgłaszał propozycji uwzględnienia jego przeznaczenia, jako trasy dla zaprzęgów konnych, mimo, że prace nad tym projektem były szeroko konsultowane z mieszkańcami w tym także z tymi, którzy dzisiaj protestują.
Na zorganizowanych przez Burmistrza spotkaniach w dniach 28.09.2011, 10.10.2011r., wielokrotnie przedstawiane były uwarunkowania funkcjonowania zakończonej inwestycji. Przedstawione zostały także propozycje uregulowania organizacji tego typu usług turystycznych na terenie Szczyrku oraz została określona konkretna pomoc.
Tak, więc ze strony samorządu miasta, dokonano wszelkich starań o to by utrzymać charakter nowej ścieżki rowerowo-pieszej, bezpieczeństwa osób z niej korzystających przy jednoczesnym uwzględnieniu uwag wraz z troską o zachowanie dotychczasowej oferty usług turystycznych.
Wojciech Bydliński Burmistrz Szczyrku
Linki powiązane z tematem: http://www.rp.pl/artykul/278175.html http://www.tvn24.pl/12690,1583267,0,23,ciezki-stan-stratowanych,wiadomosc.html
 |